O BAVLNE: Starostlivosť o bavlnené látky a ako poznať kvalitné bavlnené oblečenie

Asi ťažko nájdete príjemnejší materiál na nosenie, akým je práve bavlna. Je pohodlná a univerzálna. Sú z nej zhotovené tričká, košele, šály, svetre, mikiny, spodné prádlo, punčochy. Bavlna sa používa aj pri oblečení pre bábätká a ocenia ju taktiež alergici.

Bavlna je základnou prímesou pri zhotovení látky napríklad pre tričká, alebo nohavice a pridávajú sa do nej elastické vlákna ako elastan, či polyester, aby látka pružila. Zohnať môžete taktiež oblečenie z bio bavlny.

Ako sa ale starať o bavlnu?

Farebné kúsky s prímesou polyesteru, alebo syntetiky, perte na 40°C a bavlnené oblečenie pred praním otočte, aby ste zabránili tvorbe žmolkov. Ináč bavlna odolá takmer všetkému a nerobia jej problém mnohé programy, vrátane bielenia a farbenia. Posteľné prádlo zvládne aj teplotu 90°C a oblečenie sa doporučuje prať pri teplote 60°C, pretože vysoké teploty nepriaznivo pôsobia na farbu a podporujú tvorbu žmolkov. Pri praní dodržujte rozdelenie prádla na biele/tmavé/farebné.

Bavlnená látka sa po vypraní rýchlo krčí, preto je dobré ju hneď zavesiť. Vešiaky, ramienka, šnúry. Žehlenie na vysokej teplote taktiež kvalitnej bavlne nevadí. Ak sú v bavlne prímesy, nepoužívajte paru a zvoľte radšej nižšiu teplotu.

Bavlna sa ako látka delí na úplet /tričká/ a tkaninu /košele/, čo jednoducho znamená, že tkanina je tkaná a úplet je pletený. Na každý kus oblečenia treba pri šití zvoliť vhodný druh.

Bavlna má svoje klady, ale aj nedostatky. Nechá pokožku dýchať a ocenia ju alergici a deti. V lete je veľmi príjemná a hodí sa na voľnočasové aktivity; je pevná a dlho vydrží, pričom nie je náročná na údržbu. Robia sa na nej však žmolky, ľahko sa pokrčí a pri praní sa z nej vytráca farba. Nehodí sa na oblečenie k spoločenským aktivitám. Treba si dávať pozor na kvalitu bavlny, čo zistíte podľa ceny, pôvodu a zloženia.

A ako spoznať kvalitné bavlnené tričko?

Kvalita bavlneného oblečenia sa veľmi líši a ak to nezistíte na cene a výrobcovi, tak sa to preukáže po pár vypraniach. Nekvalitné tričká sa začnú krútiť a švy na jednej strane sú inde, ako tie na druhej strane. Myslím si, že takéto zlé vlastnosti textilu nestoja za to, aby si ho človek kupoval iba preto, že je lacnejšie.

Bavlnené látky sa líšia dĺžkou vlákna bavlny. Čím dlhšie tieto vlákna sú, tým kvalitnejšia je látka. Lacné bavlnené tričká pochádzajú z Indie, alebo z Číny a mávajú krátke vlákna /2-25cm/, čo spôsobuje stratu tvaru a diery v látke.

Ak narazíte na skratku ELS /extra-long staple/, alebo Sea Island, tak ste našli prvotriedny materiál. Ten pochádza napríklad z Egypta.

A pozor. Jemná a na dotyk hladká bavlna nemusí byť kvalitnejšia, než tá hrubá a aj látka zo 100% bavlny sa začne časom naťahovať, preto sa doporučuje aspoň malé množstvo elastanu, alebo polyamidu.

Vložiť komentár