PORADŇA: Ako rozoznať fejk od originálu?

Nosiť značkové oblečenie je stále väčším trendom a ľudia radi ukazujú nápisy, visačky, štítky. Nie každý si však môže dovoliť takéto drahé oblečenie. Vtedy na scénu prichádzajú rôzni pochybní obchodníci s falzifikátmi. Možno ste niekedy na tržnici zažili, že vás Vietnamec zatiahol do zázemia svojho stánku a tam vám tajne ukázal „značkové“ veci a pritom zahral divadielko, že to predá podstatne lacnejšie, aj keď je to „kvalita“.

 

Ako ale rozoznať originál od fejku? Najdôležitejšie je všímať si šitie. Ak stehy nesedia, šitie na seba nenadväzuje, alebo vlákna nie sú pevné, tak je to najskôr napodobenina. Na originálnom oblečení výrobcovia väčšinou používajú gombíky so svojim logom, aby tým zvýšili hodnotu a dôveryhodnosť svojho produktu. Fejkeri do takýchto gombíkov určite investovať nebudú. Dôležité sú taktiež štítky. Uistite sa, že všetky informácie sedia, gramatika je správna a písmená nie sú poprehadzované. Zipsy na origináloch sú taktiež väčšinou kvalitné, rovné, z kvalitného kovu a gravírovaním. Treba si tiež všímať uchytenie zipsu. U kožených výrobkov je to jednoznačné už po čuchu, pretože koža má svoju špecifickú vôňu. Pri fejkoch sa používa nekvalitná napodobenina kože s názvom „Rexin“. Visačky originálov zvyknú byť zaplombované, na štítkoch sú uvedené čiarové kódy a cena je vytlačená, nie opečiatkovaná.

Ak nechcete byť pri nákupe oblečenia oklamaní, tak radšej stavte na kamenné značkové predajne, kde určite fejk nekúpite. Ak však kupujete fejky zámerne, aby ste ohúrili okolie a pritom ušetrili, tak je dobré si uvedomiť, že tieto lacné materiály môžu obsahovať nebezpečné látky, ktoré škodia organizmu. Najzaujímavejším variantom  je ale nakupovať od domácich výrobcov, alebo od začínajúcich návrhárov a značiek. Tak budete mať určite zaujímavý originál a podporíte správnu vec.

fotky: youtube.com; čas.sk

Vložiť komentár